PİRİ REİS TASARIM OFİSİ
Ataşehir Web Tasarım | Piri Reis Tasarım Ofisi
02 Şub 2018

Kdz.Ereğli Cehennem Ağzı Mağaraları

Cehennem Ağzı

İlk hristiyanların gizli ibadet merkezi olarak kullanılan Cehennem Ağzı Mağaraları’nın birincisinde sütunlar, sütun başlıkları, mozaik döşeme ve kandil yuvaları bulunmaktadır ve erken Hıristiyanlık döneminin izlerini taşıyan motiflerle süslüdür.

İki bölüm halinde düzenlenen mağaranın birinci bölümünde zemin geometrikmozaik motifler ile döşelidir. Önünde kademeli basamaklar bulunan ikinci bölümün doğu duvarında küçük bir apsis açılmıştır. Hristiyanlığın yayıldığı ilk yıllarda gizli bir ibadet yeri olan mağara dışa doğru açılan iki sütun ile anıtsal bir hal almıştır.

Kayalıkların yontularak düzleştirilmiş olmasına rağmen doğal olan bu mağara Roma ve Bizans dönemlerinde ibadet yeri olarak kullanılmıştır ve ilk kullanıldığı dönemlerde Roma İmparatorluğunca hristiyan dini resmen kabul edilmediği için gizli olarak kullanılmıştır.

Sağ tarafında lahit koymak için açılmış geniş bir niş bulunan mağaranın tabanında geometrik hayvan ve bitkisel desenli mozaiklerin bulunduğu mağara, zaman içerisinde tahrip olarak mozaiklerin günümüzde bir kısmı korunabilmektedir.

Aktarılan kaynaklara göre burada Hz.İsa’nın 12 havarilerinden biri olan Aziz Andreas’ın lahitinin olması gerekmekte fakat günümüzde sadece lahitin yeri bulunmaktadır. İçerisinde Roma ve Bizans dönemine ait duvarlarda mum yakmak için yapılmış nişler ve taş eserler yer alan mağaranın dışında ise Bizans döneminde kesme taş ve tuğladan yapılmış girin ve yan duvarlar bulunmaktadır.

Kdz.Ereğli
Loading...